Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

WERNISAŻ WYSTAWY PANI JADWIGI MIKULSKIEJ PT. "GOBELINY I HAFTY" W CETIK-U

Autor: Jadwiga Mikulska

Tytuł: Gobeliny i hafty

Wernisaż: 29 czerwca 2018r. o godz. 17:00 w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, ul. Kościuszki 18.

Jadwiga Mikulska

Ur.29 sierpnia 1927 r. zm. 25 pażdziernika 2013 r.

Urodziła się we Lwowie i tam spędziła dzieciństwo, choć wiatr historii przeniósł Ją do Wrocławia, zawsze wyobraźnią i sercem była lwowianką.

Obdarowana wieloma talentami, które starannie rozwijała i pielęgnowała. Po ukończeniu studiów na Wydziale Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Wrocławskim, podjęła pracę w Polskiej Akademii Nauk, gdzie wykonywała naukowe opracowania pewnych gatunków roślin do Atlasu Flory Polskiej i Ziem Ościennych. Specjalność ta wiązała się głównie
z ręcznym narysowaniem całej rośliny, następnie z wyeksponowaniem jej poszczególnych elementów jak kwiaty, nasiona, korzenie czy liście w odpowiednich powiększeniach.

Materiałem do opracowań były zasuszonych eksponaty liczące nieraz ponad sto lat, w tym także rośliny uznane za wymarłe. Po narysowaniu rodziny zawierającej wszystkie jej gatunki, współredagowała wraz z profesorem prowadzącym placówkę PAN, Józefem Mądalskim, botaniczne opisy okazów, a następnie opracowanie to było wydawane w formie kolejnego zeszytu jako pracy naukowej przez Wydawnictwo Ossolineum. W swoich wspomnieniach zanotowała: rysowałam czarnym tuszem na białych arkuszach , przez 24 lata……… Czułam ogromne zapotrzebowanie na kolory,[…] wtedy zrealizowałam swoje marzenie , zaczęłam tworzyć hafty, z czasem również gobeliny. Zaowocowało to wielobarwnymi obrazami, którymi można było ozdobić ściany nader skromnie wyposażonego mieszkania, obrusami, które zdobiły stół przy okazji różnych uroczystości rodzinnych i towarzyskich. Nareszcie było kolorowo.

Moja fascynacja haftem sięga lat przedwojennych. Wychowałam się we Lwowie Na wakacje wyjeżdżałam z rodzicami na wieś – wsie zamieszkiwała przeważnie ludność, której stroje zarówno te codzienne jak i odświętne zdobione były bajecznie kolorowym haftem, na który patrzyłam z ogromnym podziwem.

W 1983 roku przyjechała w Góry Złote, gdzie osiedliła się jej córka. I chociaż nadal mieszkała na stałe we Wrocławiu, zawsze z ogromną radością wracała na oswojone przez siebie leśne ścieżki, zafascynowana pięknem i bujnością tutejszej przyrody.

Jako wyraz tęsknoty do miejsc ukochanych powstał gobelin „ Dom w Wójtówce”.
To właśnie przywoływanie tutejszych pejzaży, ich specyficznego klimatu zawsze stanowiły Jej azyl.

Wystawa prac Jadwigi Mikulskiej, prac, które powstawały na przestrzeni bardzo wielu lat, jest nie tylko hołdem dla pracowitości i artystycznej wrażliwości ich twórczyni, ale też jeszcze jednym niespodziewanym powrotem do „ miejsc ukochanych”.

 

Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka   Brak opisu obrazka  

Brak opisu obrazka

Wersja XML